W centrum miejscowości Strzelce Wielkie (powiat pajęczański) znajduje się zrujnowany budynek dworku, ruiny spichlerza, brama do krypty grobowej i fundamentów kościółka. Najstarsze założenia sięgają XVII w. Gmina stara się, aby budynek dworu wyremontować i aby stał się on gminnym centrum kultury.
To jest nam bardzo potrzebne. Ja bardzo ubolewam, że jeszcze tego nie zrobiliśmy, ale złożyliśmy wniosek o wpisanie dworu do rejestru zabytków. W związku z procedurą administracyjną w marcu tego roku mieliśmy tu oględziny przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego i w tej chwili czekamy na wydanie stosownej decyzji. Ponieważ nie możemy sobie pozwolić na remont wraz z dziedzińcem, to przygotowujemy się do pozyskania środków finansowych na ten cel – mówi wójt gminy, Marek Jednak.
W skład zespołu podworskiego w miejscowości Strzelce Wielkie wchodzi budynek dworski, spichlerz, brama wiodąca na teren drewnianego kościółka, wg źródeł z 1640 r. Ufundowany on został przez Stefana Zamojskiego, ówczesnego dziedzica Strzelec i legendarnego obrońcy Jasnej Góry w 1655 r.przed Szwedami. W 1920 r. spłonął drewniany kościół, pozostawiając po sobie jedynie wymurowaną kryptę z metalowymi trumnami.
Więcej o gminie Strzelce Wielkie powiemy w czwartkowej audycji LEADER zrealizowanej wraz z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” z siedzibą w Osjakowie.