Wczoraj Rada Miejska w Wieluniu zajmowała się m.in. projektem uchwały w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Wieluń a Radą Miasta Nowogród Wołyński w Ukrainie. Jednak po krótkiej dyskusji punkt zdjęto z porządku obrad.
Głos zabrała wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk:
Przedstawiciele tego miasta byli tutaj w czerwcu, przyjechali do jednego z przedsiębiorców. Wizytę połączyli ze spotkaniem z burmistrzem. Dostaliśmy od nich pismo, w którym oni wyrazili chęć współpracy. To miasto, które ma miasta partnerskie w Polsce, współpracują z Bełchatowem. To kompetencja rady podpisywanie takich umów, dlatego przedstawiamy je państwu, by państwo zdecydowali, czy jest to miasto, z którym powinniśmy podpisać partnerstwo.
Burmistrz Okrasa rozmawiał w trybie on-line z burmistrzem Nowogradu Wołyńskiego. Wiadomo, że druga strona miałaby podjąć bliźniaczą uchwałę dopiero po podjęciu tej przez wieluński samorząd.
To nie uchwała intencyjna, tylko już uchwała o umowie partnerskiej. Po podpisaniu państwo już prześlecie im gotowy dokument. Być może powinny być umowy intencyjne – zwracał uwagę Piotr Radowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu. Z kolei jej wiceszef Grzegorz Żabicki wnioskował o zdjęcie punktu z porządku obrad. – Składam wniosek formalny o zdjęcie z obrad tego punktu i zadanie niewygodnych pytań burmistrzowi tego miasta. Dotarłem do takich informacji, z których jasno wynika, że zarówno w tym mieście są ulice i pomniki upamiętniające osoby, które były, według polskiego prawodawstwa, odpowiedzialne za ludobójstwo na Wołyniu, ale też o ciężkich stosunkach tego miasta z miastem partnerskim, Bełchatowem. Pojawił się problem uczestnictwa ówczesnych władz tego miasta w turnieju organizowanym ku czci przywódców organizacji nacjonalistów ukraińskich i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Przypomnę, że sejm w 2016 roku uznał zbrodnię na Wołyniu za akt ludobójstwa.
Radny Tomasz Akulicz:
W Wieluniu również jest ulica 18 Stycznia, która w przypadku, jeśli będziemy chcieli podjąć współpracę z miastem ukraińskim, która teraz tez w cudzysłowie jest wyzwalana przez Rosję, żeby się nie okazało, że to w drugą stronę zadziała. Może warto wrócić do nazwy 18 Stycznia, by zniknęła z mapy Wielunia.
Sprawa była rozpatrywana przez IPN, sprawa czy ta nazwa podlega pod ustawę, było to już rozstrzygnięte – dodał Radowski. Warto przypomnieć, że wcześniej doszło już do zmiany nazwy ulicy z 18 Stycznia na Lecha Kaczyńskiego i ponownie na 18 Stycznia.
W ratuszu trwają też rozmowy z innym miastem ukraińskim – zdradza wiceburmistrz Skotnicka-Fiuk:
Chcielibyśmy nawiązać współpracę z miastem ukraińskim, miastem, które jest podobne do Wielunia, podobnej wielkości i tak samo jak Wieluń było pierwszą ofiarą wojny, miasto cywilne, gdzie ucierpieli cywile. Będziemy dążyć do tego, by w tym tonie nawiązać współpracę.
Posłuchaj dyskusji:
Radni jednogłośnie zadecydowali o zdjęciu punktu dotyczącego umowy partnerskiej z Nowogradem Wołyńskim. Co do współpracy z innym miastem w Ukrainie nie są jeszcze znane żadne szczegóły.