Czternasta emerytura przysługuje tylko tym świadczeniobiorcom, którzy żyją w chwili jej odbioru – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli świadczeniobiorca zmarł przed wypłatą „czternastki”, rodzina zmarłego nie otrzyma jej jako świadczenia niezrealizowanego – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy tej instytucji:
Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. Jeżeli np. członek rodziny zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił przysługującego mu za ten miesiąc świadczenia, ponieważ otrzymał informację o zgonie tej osoby, to niezrealizowane świadczenie za listopad może być wypłacone uprawnionym członkom rodziny tej osoby – na ich wniosek. Wypłata świadczenia niezrealizowanego odnosi się wyłącznie do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta. Inaczej jest w przypadku dodatkowych świadczeń, które wypłacane są w postaci trzynastej czy czternastej emerytury. Te świadczenia nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego.
Nie trzeba składać wniosków, tzw. czternastka przyznawana z urzędu. Trafi do uprawnionych wraz z wypłatą świadczenia listopadowego. Czternasta emerytura wynosi 1250,88 zł brutto.
Fot.ZUS