Depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetologicznych. Mimo to wiele osób nie chce się na niego zdecydować w obawie o ból i skutki uboczne. Okazuje się, że nie ma się czego bać. Ewentualne działania niepożądane szybko mijają, pozostawiając skórę supergładką przez bardzo długi czas, nawet kilka lat. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci zabieg laserowego usuwania owłosienia, uwzględniając jego najważniejsze zalety i wady.
Na czym polega depilacja laserowa?
Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego kosmetologa. Pierwszym krokiem jest konsultacja z pacjentem, podczas której specjalista może wykluczyć przeciwwskazania do depilacji laserowej. Jeśli nie ma żadnych przeszkód, pierwszy zabieg może zostać wykonany jeszcze tego samego dnia.
Procedura polega na wielokrotnym przyłożeniu głowicy urządzenia do skóry i wykonaniu „strzałów” świetlnych. Laser wnika w głąb mieszka włosowego i reaguje z melaniną w nim zawartą. Następuje uszkodzenie macierzy włosa, co uniemożliwia jego ponowny wzrost. W ciągu kilku tygodni uszkodzone mieszki włosowe wypadają i już nie są w stanie odrosnąć.
Dla uzyskania optymalnych efektów wykonuje się serię zabiegów laserowej depilacji. Umożliwia to wychwycenie wszystkich momentów, kiedy włosy przeznaczone do usunięcia znajdują się w fazie anagenu (aktywnego wzrostu), ponieważ tylko w tym czasie możliwe jest jego usunięcie.
Jak się przygotować do usuwania owłosienia laserem?
Przez kilka tygodni przed zabiegiem nie opalaj skóry. Depilacja laserowa na świeżej opaleniźnie jest niebezpieczna – mogą powstać trwałe uszkodzenia naskórka. Pamiętaj też o tym pomiędzy sesjami. Zrezygnuj z leków i ziół światłouczulających, które w połączeniu ze światłem lasera mogą spowodować podobne objawy, jak po poparzeniach słonecznych.
Około 24 godzin przed depilacją laserową musisz dokładnie ogolić obszar, który będzie depilowany. Użyj w tym celu maszynki do golenia i uważaj, żeby się nie skaleczyć, ponieważ wszelkie podrażnienia skóry są przeciwwskazaniem do laseroterapii. Nie usuwaj owłosienia pęsetą, woskiem ani depilatorem elektrycznym między poszczególnymi sesjami – w ten sposób możesz uszkodzić mieszki włosowe i zmniejszyć skuteczność zabiegów laserowych.
Czy laserowa depilacja jest bolesna?
Niestety nie możesz mieć pewności, że podczas laserowego usuwania owłosienia będziesz czuł się w pełni komfortowo. Odczucia podczas zabiegu zależą od indywidualnego progu bólu. Jedno jest pewne – zabieg ten nie jest bardziej bolesny niż depilacja woskiem. Dzięki szybkim, nowoczesnym laserom, wyposażonym w skuteczne systemy chłodzenia skóry, uczucie dyskomfortu zostało zmniejszone do minimum. Jak zauważają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, wielu pacjentów ocenia laserowe usuwanie owłosienia jako bezbolesne lub minimalnie bolesne.
Czy możliwe jest laserowe usuwanie owłosienia jasnego?
Często można spotkać się z informacją, że laserowe usuwanie owłosienia to zabieg wyłącznie dla brunetek o jasnej skórze i ciemnych włosach. Jest to mit. Nowoczesne lasery do depilacji, takie jak Motus czy Thunder MT, przystosowane są do skutecznej redukcji włosków cienkich i jasnych, w tym również blond i siwych. Co więcej, można za ich pomocą przeprowadzić skuteczną epilację u osób o ciemnej karnacji. Możliwe jest to dzięki temu, że urządzenia te wykazują wysoką czułość i są w stanie wychwytywać najmniejsze stężenia chromoforu melaniny we włosach.
W razie innych pytań dotyczących laserowego usuwania owłosienia skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.