Tak dużej wystawy, która jest poświęcona powstaniu styczniowemu, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej jeszcze nie było. Na ekspozycji jest broń, dokumenty, obrazy, mundury. Eksponaty te zgromadzono z kilku muzeów w naszym kraju oraz od osób prywatnych.
Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych użyczyły część swoich eksponatów, a one są wyjątkowe. Są klamry do pasów nawiązujące czy nawet pochodzące z czasów powstania styczniowego z emblematami orła, Pogoni, czasami pojawiał się Michał Archanioł. Musimy o tym pamiętać, że herb powstania styczniowego był trójdzielny. Oprócz orła i Pogoni – herbu Litwy – jest Michał Archanioł, który symbolizował Ruś, czyli dzisiejszą Ukrainę. I to był właściwy herb i ten herb często pojawia się na wystawie. Ale też są militaria – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, który wystawę otworzył.
Podczas otwarcia wystawy w strojach z epoki zaprezentowali się przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis.
Myśmy już w 150. rocznicę powstania styczniowego pojawili się w mundurach, jako pierwsi rekonstruktorzy – podkreśla Ireneusz Karbowski, prezes stowarzyszenia. – Przez te 10 lat udało nam się pozyskać nowych ludzi, nowe mundury, ale przede wszystkim piękne, czarne suknie, które noszą rekonstruktorki. I one pokazują inną stronę powstania, bo kobiety także walczyły w tym powstaniu. Nie z bronią w ręku, chociaż takie też się zdarzały, ale walczyły w sposób patriotyczny, pokazywały opór wobec carskiego zaborcy przez ubiór, biżuterię patriotyczną. Było to karane, więc te kobiety też wykazywały się dużą odwagą, nosząc te czarne suknie.
Stowarzyszenie główną siedzibę ma w Wieruszowie i działa na kilku płaszczyznach, jeżeli chodzi o rekonstrukcję historyczną, ale w tym roku ze względu na okrągłą rocznice wybuchu powstania styczniowego rekonstrukorzy z Gloria Victis będą najczęściej zakładać mundury i suknie związane z tym zrywem patriotycznym.
Po otwarciu wystawy wykład na temat powstania styczniowego wygłosił prof. Tadeusz Olejnik.
Rozmowę z Janem Książkiem i prof. Tadeuszem Olejnikiem posłuchasz tutaj.
Wystawa jest prezentowana na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Narutowicza 1 w Wieluniu.