W tym roku przypada 160. rocznica Powstania Styczniowego. Z tej okazji Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowało wystawę tematyczną „Czas walki i nadziei – 160. rocznica Powstania Styczniowego”. Zostanie otwarta w piątek 20 stycznia o godz. 15.00.
Ta wystawa poświęcona jest tym, którzy w odległej przeszłości walczyli za ojczyznę, którzy ginęli w miejscach historycznej ziemi wieluńskiej, więc możemy odnosić się do bohaterów spod Radoszewic, Praszki, Ochędzyna, Klusek koło Rudnik, Rychłocic, Lututowa, okolic Skomlina i Mokrska. Ta wystawa jest organizowana ze zbiorów naszego muzeum, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis oraz ze zbiorów kolekcjonerów – pana Jarosława Frątczaka i pana Henryka Krzemińskiego. Po otwarciu wystawy prof. Tadeusz Olejnik, badacz tej tematyki, wygłosi referat, w którym dokładnie omówi historię walk na ziemi wieluńskiej w czasie powstania styczniowego oraz będzie odpowiadał na pytania gości – zaprasza Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Więcej o planach wystawienniczych wieluńskiego muzeum w rozmowie z dyrektorem Książkiem tutaj.
Uroczystości upamiętniające 160. rocznicę Powstania Styczniowego odbędą się 22 stycznia (niedziela) przy pomniku Powstańców Styczniowych 1863 w Lasku Miejskim o godzinie 13:00.