Błękitny Cumulus w kategorii Instytucja Szkolenia Lotniczego trafił do Aeroklubu Częstochowskiego. Cumulusy to ogólnopolski plebiscyt organizowany co roku przez Fundację Aviatornia i Air Sports Promotion, aby doceniać, wspierać, promować i integrować środowisko lotnicze w Polsce. Uroczysta X Gala Cumulusy 2024 odbyła się w sobotę (15 lutego roku) na PGE Narodowym. Statuetkę „Błękitnego Cumulusa” za najlepszą instytucję szkolenia lotniczego dla Aeroklubu Częstochowskiego z rąk kpt. Tadeusza Wrony odebrali Anna Messyasz, dyrektor tej instytucji, oraz członek zarządu aeroklubu, Maciej Białek. Emocjami podzieli się z nami zaraz po przyznaniu tej prestiżowej nagrody.
To wyróżnienie jest dowodem uznania dla wszystkich pilotów, instruktorów, członków i naszych przyjaciół. Dziękujemy za waszą pasję, zaangażowanie, nieustanną pracę i wsparcie – mówi Anna Messyasz. – Dla nas jest to szczególnie ważne, bo w tym roku Aeroklub Częstochowski obchodzi 80-lecie działalności.
W kategorii „Promotor Lotnictwa” statuetka trafiła do Damiana Łaszka, w kategorii „Airshow” do Łukasza Czepieli, w kategorii „Sport” statuetkę odebrała Patrycja Pacak, a Jacek Bogatko nominowany w kategorii „Osoba Szkoląca” wszedł do ścisłego finału i zdobył najwięcej głosów od kibiców. Decyzją kapituły uzyskał drugie miejsce, natomiast dla nas jest zawsze numerem jeden – dodaje Anna Messyasz.
To jest moja pierwsza statuetka za akrobację samolotową, za osiągnięcia w sporcie lotniczym motorowym, tak że tym bardziej jestem dumna – mówi Patrycja Pacak, mistrzyni świata w akrobacji lotniczej. – Jestem od wielu lat członkiem Aeroklubu Częstochowskiego. Tutaj stawiałam pierwsze kroki w lotnictwie, ale też w akrobacji. Jest to dla mnie niesamowite miejsce, do którego bardzo chętnie wracam. Wracam na treningi, wracam do przyjaciół. W każdej chwili dobrze się tam czuję. A latanie daje mi niesamowitą wolność, jest po prostu prostu piękne. Myślę, że jest to nie tylko moja pasja, to jest mój sposób na życie.
Damian Łaszek to zawodowy pilot liniowy, pracujący na co dzień w jednej z największych linii lotniczych na świecie na odrzutowym samolocie pasażerskim Boeing 737, będący jednocześnie pilotem motolotni. To także twórca, showman, youtuber prowadzący kanał o tematyce lotniczej:
Ta nagroda jest dla mnie wyróżnieniem i uhonorowaniem mojej pracy. Kanał na YouToube założyłem niedawno. Chcę przybliżać ludziom, którzy chcą zostać zawodowymi pilotami, jak tę drogę przejść. Aby mieli dostęp do takich informacji, do których ja sam nie miałem dostępu w momencie szkolenia. Te nagrania odbywają się na terenie i dzięki uprzejmości Aeroklubu Częstochowskiego, gdzie zaczynałem swoją przygodę z lotnictwem. Latałem z Januszem Darochą. Wspominam to bardzo miło i każda minuta spędzona w powietrzu z Januszem procentuje dalej w mojej karierze lotniczej, więc ja o Aeroklubie zawsze będę pamiętał, zawsze miło wspominał i ciepło o nich myślał.
Cumulusy trafiły do mistrzów w takich dyscyplinach sportów lotniczych, jak akrobacja lotnicza, baloniarstwo, lotniarstwo, paralotniarstwo, motoparalotniarstwo, spadochroniarstwo, mikroloty, modelarstwo lotnicze, drony, szybownictwo, latanie śmigłowcowe, a także do pilotów samolotowych, którzy rywalizują w lataniu precyzyjnym, lataniu rajdowym i „air navigation race”. Cumulusy to nie tylko lotnictwo sportowe, ale również lotnictwo wojskowe, fotografia lotnicza, szkolenie lotnicze, airshow, pikniki i pokazy lotnicze.
Polecamy również rozmowy z naszymi gośćmi podczas Gali Cumulusy 2024:
Gościem Radia ZW był Krzysztof Sondej, organizator i pomysłodawca plebiscytu lotniczego Cumulusy
Gościem Radia ZW był Maciej Kulaszewski, jeden z najwybitniejszych pilotów akrobacyjnych