Cukrzyca u dzieci niestety rozpoznawana jest coraz częściej. Najczęściej jest to cukrzyca typu 1, jednak wraz z rosnącą liczbą dzieci otyłych wzrasta również zachorowalność na cukrzycę typu 2. Objawy cukrzycy u dzieci, niestety, łatwo przeoczyć, a nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań.
Dzieci również chorują na cukrzycę, zarówno typu 1, to ponad 90% przypadków, jak i typu 2 – mówi Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ. – Cukrzyca typu 2 spowodowana jest przede wszystkim tymi czynnikami na które mamy wpływ, czyli złą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Cukrzyca typu 1 wynika z niedoboru albo całkowitego braku insuliny. Niepokojące objawy, które powinny skłonić każdego rodzica do natychmiastowego kontaktu z lekarzem to m.in. chudnięcie, apatia, nadmierne pragnienie, częste oddawanie dużych ilości moczu, także w nocy. To są objawy, które często można pomylić z jakimś chwilowym obniżeniem nastroju związanym np. z nietypową sytuacją dziecka w wyniku epidemii, zmianą szkoły, niepowodzeniami w szkole czy grupie rówieśniczej. Warto tutaj być bardzo czujnym i każdy taki niepokojący objaw, który się dłużej utrzymuje powinien być skonsultowany z lekarzem. Niepokojące objawy, które mogą zwiastować, wskazywać na cukrzyce powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem dlatego, że cukrzyca typu 1 jest groźną chorobą, którą trzeba poważnie leczyć. Cukrzyca typu 2 to przewlekłe schorzenie metaboliczne, ono zaburza mechanizmy wykorzystywania glukozy w organizmie. Takimi niepokojącymi objawami to zazwyczaj, zwykle przypadkowo, rodzice stwierdzają podwyższony poziom glukozy we krwi, wtedy, kiedy dziecko jest rutynowo badane przez lekarza pierwszego kontaktu. Również to wtedy, kiedy dziecko jest otyłe, ma przebarwienia skóry na szyi, w pachach, w pachwinach, jest także zmęczone, senne, mimo, że jest dość wysportowane szybko się męczy, pogarsza się też ostrość jego wzroku. Kluczowe w profilaktyce cukrzycy typu 2 jest aktywność fizyczna i prawidłowe nawyki żywieniowe. To, żeby dziecko było szczupłe i się po prostu ruszało. Rodzice mogą wpływać na takie zachowania dzieci, mogą kontrolować to ile dziecko zjada posiłków dziennie, przede wszystkim to, co pije i co je. Powinniśmy nauczyć nasze dzieci picia wody. Unikać napojów słodzonych cukrem, napojów gazowanych, wszystkich wód z sokiem, słodzonych napojów izotonicznych, to wszystko sprzyja otyłości, a otyłość sprzyja rozwoju cukrzycy typu 2.
W ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5-krotnie. 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością, a to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2.
Fot. www.nfz.gov.pl