Ból biodra może mieć różne przyczyny. Niezależnie czy jest wynikiem urazu, czy zwyrodnienia, może uniemożliwiać sprawne poruszanie się. Doraźnym sposobem na łagodzenie dolegliwości są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli jednak ból nawraca, warto skonsultować się ze specjalistą, który zleci odpowiednie leczenie.
Dlaczego biodro boli?
Staw biodrowy jest jednym z większych i bardziej obciążonych struktur aparatu ruchu człowieka. Pojawiający się w tej okolicy ból najczęściej jest wynikiem rozwijającego się stanu zapalnego. Wymaga określenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniej terapii, w przeciwnym razie dolegliwości będą się nasilać i utrudniać normalne funkcjonowanie. Nasz niepokój powinny też wzbudzić dolegliwości odczuwane w udach, pachwinach czy pośladkach, ponieważ mogą być powiązane z nieprawidłowościami w obrębie stawu biodrowego. Przez wspomniany staw przebiega też nerw kulszowy, więc ból w okolicach lędźwi również może być bezpośrednio powiązany.
Ból biodra może uniemożliwić normalne poruszanie się, ponieważ nasila się szczególnie w ruchu. Kłopotliwe staje się wstawanie z łóżka, kucanie czy wchodzenie po schodach. Często dolegliwości postępują i narastają wraz z wiekiem, kiedy w stawach zaczyna wycierać się maź stawowa, pełniąca funkcję amortyzatora. Główki kości ocierają się o niezabezpieczoną powierzchnię, powodując jej uszkodzenie i rozwój stanu zapalnego np. kaletki maziowej. Przyczyną dolegliwości są też urazy, m.in. złamania kości lub zwichnięcia stawu, które dotykają również młode i aktywne fizycznie osoby.
Co na ból biodra?
Uporczywy ból, który utrudnia nam przemieszczanie się, doraźnie można zmniejszyć, stosując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. Ketonal Active lub Ketonal Sprint, których substancją czynną jest ketoprofen. Ból, który jest wynikiem lekkiego urazu, np. uderzenia w trakcie upadku powinien ustąpić po kilku dniach, jeśli zmniejszymy aktywność ruchową. Natomiast uporczywe dolegliwości, które narastają i nie ustępują mimo zażycia leków, powinny być skonsultowane ze specjalistą, ponieważ uszkodzenie biodra może rozszerzać się na kolejne struktury, kluczowe do prawidłowego funkcjonowania całego aparatu ruchu.
Na ból biodra warto też stosować okłady lub maści i żele o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W stanach zwyrodnieniowych dobre efekty daje terapia ciepłem, które rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie, a przy tym wchłanialność nakładanych na skórę leków. Nie można też zapominać o delikatnych ćwiczeniach i aktywności fizycznej. Ruch jest najlepszą terapią w niwelowaniu dolegliwości ze strony stawu biodrowego. O ile uraz mechaniczny wymaga czasowego odciążenia i odpoczynku, o tyle już rehabilitacja powinna przebiegać na podstawie odpowiednio dobranych ćwiczeń ruchowych. Aktywność jest również najlepszą formą profilaktyki. Dbanie o kondycję fizyczną, utrzymanie optymalnej ruchomości stawów i elastyczności więzadeł, a także silne mięśnie przeciwdziałają kontuzjom i opóźniają proces zmian zwyrodnieniowych.