Mija sto lat od kiedy Polacy pokonali bolszewików w Bitwie Warszawskiej – uznawanej za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. Wieluńskie obchody związane z tą ważną rocznicą rozpoczęły się już wczoraj. Przedstawiciele Muzeum Ziemi Wieluńskiej wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym Bataliony Obrony Narodowej udali się na cmentarz miejski, gdzie odwiedzili mogiły walczących w bitwie polsko – bolszewickiej. Na każdym z nagrobków ułożono biało-czerwoną szarfę oraz zapalono symboliczny znicz, a dyrektor Muzeum, Jan Książek, przybliżał sylwetki zmarłych. Na tak ważnej uroczystości nie zabrakło również rodzin poległych. Liczny udział w wydarzeniu wzięli członkowie rodziny Stanisława Wróbla, odznaczonego orderem Virtuti Militari za szczególne męstwo podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Żyje tylko jedna córka naszego dziadka – Irena. Nie mogła przyjechać, mieszka w Bielsku-Białej i ze względu na epidemię i stan zdrowia nie mogła tu przyjechać. Te kwiaty, które są na grobie są od niej, tablicę wnuczęta przygotowały więc jesteśmy bardzo szczęśliwi, zadowoleni, a córka Irena tym bardziej. Ta uroczystość jest bardzo ważna i dlatego kto mógł to się tutaj zgromadził przy okazji tego upamiętnienia. Jesteśmy bardzo dumni i dziękujemy za tę uroczystość.
Następnym punktem obchodów było otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu „Do broni. Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921„. Ze względu na obecną sytuację, oficjalne uroczystości odbyły się online. Film z tego wydarzenia możecie obejrzeć tutaj. Muzeum zaprasza również już od dzisiaj na indywidualne zwiedzanie wystawy.
Urząd Miasta wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Wieluniu, jak co roku przygotowali uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Po mszy świętej delegacje złożą kwiaty i znicze pod tablicę Józefa Piłsudskiego.