Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach po oficjalnym otwarciu 1 października 2020 r. zostało zamknięte dla zwiedzających. Powodem jest pandemia, która bardzo ograniczyła działania instytucji kultury. Jednak osoby, które chciałyby obejrzeć eksponaty i zobaczyć, co dzieje się wewnątrz budynku, mogą to zrobić, oglądając stronę na facebooku. Publikowane są tam ciekawostki dotyczące regionu oraz przybliżane ludowe tradycje, zwyczaje i obrzędy w kontekście historycznym.
Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi, które jest częścią Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, zachęca również mieszkańców regionu do współpracy i współtworzenia treści oraz dzielenia się wiedzą w celu dokumentowania i zachowania tych cennych informacji dla przyszłych pokoleń.
Obiekt powstał poprzez rozbudowę dawnej Gminnej Izby Tradycji, która została wyremontowana, a przylegające do niej stare magazyny zostały przebudowane od podstaw. Pozwoliło to stworzyć pięknie wyglądający, funkcjonalny i nowoczesny obiekt, który od tej pory będzie funkcjonował pod nazwą Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach. W nowych pomieszczeniach zaaranżowano m.in wystawę przedmiotów związanych z tradycją ludową, nawiązującą do zagród wiejskich, pracy w polu, zawodów rzemieślniczych oraz innych zajęć występujących w minionych czasach i życiu poprzednich pokoleń. Część nowo powstałego obiektu poświęcona została bogatej tradycji Straży Pożarnej, która od wieków na stałe wpisała się w historię regionu, służąc i pomagając mieszkańcom w sytuacjach zagrożenia, a także uczestnicząc w ważnych uroczystościach i innych wydarzeniach odbywających się w regionie. Oficjalne otwarcie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach wieńczy jednocześnie jeden z pierwszych kroków realizacji przedsięwzięcia, które w kolejnych etapach zostanie poszerzone o następne działania, jak np. zagospodarowanie terenu wokół obiektu, wybudowanie wiat chroniących wielkogabarytowe eksponaty usytuowane na zewnątrz budynku, utworzenie powierzchni rekreacyjnej dla grup odwiedzających gminę, włączenie w szerszą infrastrukturę turystyczną regionu itp.