Bolimowski Park Krajobrazowy – jeden z siedmiu należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – powstał w 1986 roku. Od tego czasu nieustannie zachwyca swoim pięknem każdego odwiedzającego. W środę (29 września) zorganizowano uroczystości jubileuszowe w Nieborowie.
Jest to bardzo ważny i wyróżniający się z całego naszego zespołu park. Jest to przede wszystkim park leśny. Stanowi on korytarz ekologiczny pomiędzy leśnymi terenami położonymi na zachodzie a Puszczą Kampinoską. Przez ten teren przechodzą duże zwierzęta migrując na dalsze odległości. Mamy tutaj watahy wilków, mamy przede wszystkim Rawkę, która na całej swojej długości blisko stu kilometrów, jest rezerwatem przyrody, co jest ewenementem w tej części kraju – podkreślała Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parku Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Parki Krajobrazowe Województwa Łódzkiego, to piękno naszego województwa. Dziękuje wszystkim pracownikom, którzy zajmują się nie tylko przyrodą, ale także edukacją ekologiczną. Edukacja dzieci i młodzieży, właśnie ta ekologiczna jest bardzo ważna, bo, wraca do nas w dorosłym życiu, w naszych codziennych czynnościach. Szczególnie dziękuje pracownikom Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, który dziś świętuje 35 lat istnienia – powiedział Andrzej Górczyński, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
W ramach obchodów jubileuszu zorganizowana została konferencja zatytułowana „Gatunki rodzime, obce i inwazyjne Bolimowskiego Parku Krajobrazowego”. W sierpniu bieżącego roku Prezydent RP podpisał ustawę o gatunkach obcych. Na temat regulacji prawnych dotyczących gatunków obcych i inwazyjnych podczas konferencji mówiła Ewelina Siudak z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Jubileusz rozpoczął się od zwiedzenia wystawy czasowej „W podróży” prezentowanej w nieborowskim pałacu. Na ekspozycji zaprezentowane zostały sylwetki wybranych podróżników, którzy dzięki swoim wyprawom zapisali się na kartach historii.
To przekrojowa opowieść, która uzupełniona została przedmiotami, niezbędnymi podczas wyjazdów. Walizy, kufry, pudełka, sepety oraz liczne akcesoria toaletowe, stołowe czy piśmiennicze, stanowiły elementarne wyposażenie każdego, kto wybierał się w podróż dalszą lub bliższą. Mimo zmieniających się na przestrzeni wieków form podróżowania, każda wyprawa wymagała długich i kosztownych przygotowań.
W ogrodach nieborowskich w ramach projektu „Owoce pamięci” zostało posadzonych 10 drzew jabłoni, które uzupełniły starą istniejącą kolekcję. Program jest realizowany od 2020 roku. Przez ten czas na terenie województwa łódzkiego posadzonych zostało już blisko trzy tysiące drzew w czterdziestu sadach. Największa aleja, składająca się z 230 drzew, znajduje się właśnie na terenie Bolimowskiego Parku.
Fot. lodzkie.pl