Dzięki działaniom dwóch społeczników, dr. Ksawerego Jasiaka z Instytutu Pamięci Narodowej i Przemysława Buckiego ze Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” przypominana jest historia pogranicza i działalności Straży Granicznej na Ziemi Wieluńskiej. Wystawa „Na straży granic” „wędruje” wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej. Od października do końca 2019 roku można było ją oglądać w Muzeum w Praszce, do końca stycznia jest do dyspozycji zainteresowanych w Gminnym Centrum Kultury w Bolesławcu w powiecie wieruszowskim.
Jeśli chodzi o nasz region, to historia Straży Granicznej dotyczy głównie placówki w Goli. Współcześni pamiętają tę historię, mieszkańcy mają świadomość, że istniały tam budynki, niestety, z części z nich pozostały tylko ruiny. Na otwarciu wystawy było obecnych dużo gości, m.in. z sąsiednich gmin: Łęka Opatowska i Byczyna. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie miała dalszą historię.
– mówiła Dorota Makówka, wójt gminy Bolesławiec.
Otwarciu wystawy towarzyszyła diorama przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej” z Wielunia i wyjątkowa oprawa artystyczna. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie szkół, mieszkańcy gminy i przedstawiciele władz. Ostatnio odwiedził ją wizytujący w Bolesławcu marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber. W lutym wystawę „Na straży granic” będzie można zobaczyć w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Przypominamy, że wystawę honorowym patronatem objęli minister obrony narodowej i komendant śląskiego oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.