Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi i Gminny Ośrodek Kultury w Czarnożyłach przygotowali wystawę „28 pułk Strzelców Kaniowskich w walce o granice”. W otwarciu wystawy wzięło udział blisko 200 uczniów ze szkół podstawowych z Czarnożył, Wydrzyna i Łagiewnik. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa historycznego komiksu edukacyjnego oraz prelekcja na temat uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z czasów II RP.
Magda Hałas, Szkoła Podstawowa w Wydrzynie:
Takie lekcje są potrzebne z tego względu, że często taka nauka przez czytanie, takie typowe lekcje, z książką po prostu, czasem są dla uczniów mało atrakcyjne i ta wiedza nie trafia tak, jak powinna. Dlatego takie zajęcia z pewności dają dzieciom satysfakcję i mogą dotknąć tej historii, a to jest bardzo ważne. Z naszej szkoły są dzieci z klasy 5, 6 i 3, razem 27 osób. (…) Takie spotkania wnoszą bardzo wiele, powinno się je częściej organizować.
Magdalena Płóciennik, dyrektorka GOK-u w Czarnożyłach:
Niezwykła, niekonwencjonalna historia połączona z otwarciem wystawy dotyczącej 28 pułku Strzelców Kaniowskich i jego walce o granice. Na otwarcie wystawy przybyły dzieci z klas 5-8 ze szkół podstawowych z gminy Czarnożyły. Byli to uczniowie placówek w Czarnożyłach, w Wydrzynie i w Łagiewnikach, łącznie bardzo dużo, około 170 osób. Wystawa następnie będzie eksponowana w bibliotece w Czarnożyłach, aż do 20 marca zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania. Wystawa także zakończy się prelekcją. Przy okazji zapraszam do udziału w konkursie „Żołnierz polski widziany oczami dziecka”. Konkurs plastyczny, na wykonanie mini-komiksu. Konkurs kierowany jest właśnie dla uczniów klas 5-8, zadaniem dzieci jest stworzenie mini-komiksu, czyli trzech kadrów dotyczących właśnie Wojska Polskiego. Prace przyjmujemy do 17 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarnożyłach.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród zaplanowane jest podczas finisażu wystawy „28 pułk Strzelców Kaniowskich w walce o granice”, 20 marca o 17:00.
Pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia jest nasz redakcyjny kolega Grzegorz Nowak, który należy również do Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”.