W miniony weekend, dzięki zorganizowanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego projektowi „Łódzkie pamięta”, mieszkańcy Łowicza przenieśli się do czasów, kiedy to między 9 a 16 września 1939 toczyła się zacięta walka wojsk Armii „Poznań” i „Pomorze” z niemieckim najeźdźcą. Jedne z najcięższych walk toczyły się właśnie o Łowicz, który przechodził z rąk do rąk.
„Łódzkie pamięta” to nasz program, którym chcemy przypomnieć oraz oddać cześć i honor tym wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski, którzy za tę wolność zginęli. Jest to jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku. Cieszę, że widzę tu bardzo dużo ludzi – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Bitwa o Łowicz miała dramatyczny przebieg. 9 września niemiecka piechota, wchodząca w skład 8 Armii, wkroczyła do Łowicza. W pierwszej fazie bitwy nad Bzurą, w dniach 9 – 12 września, armie polskie „Poznań” i „Pomorze” uderzyły na osi: Łęczyca, Kutno, Sobota, dochodząc do Łowicza. 11 września przednie formacje 16 Dywizji Piechoty dotarły do miasta i wyparły oddziały niemieckie, ale wycofały się ostatecznie na północny brzeg Bzury i obsadziły tę część miasta. Niemcy, którym zależało na opanowaniu Łowicza, uderzyli już następnego dnia. Ciężkie walki trwały aż do 16 września i ostatecznego zajęcia miasta przez siły Wehrmachtu. Bitwa miała tragiczne konsekwencje – zginęły setki cywilnych mieszkańców, i to nie tylko w czasie nalotów – niemieccy wojskowi wykorzystywali cywilów do osłony własnego natarcia, które prowadzili.
W barwnej i dramatycznej inscenizacji wydarzeń sprzed 82 laty wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów z 13 grup rekonstrukcyjnych oraz kilkudziesięciu inscenizatorów ludności cywilnej, czyli uczniów łowickich szkół średnich.
Widzowie mieli okazję zobaczyć kilkanaście pojazdów wojskowych z epoki oraz wybuchy pirotechniczne. Inscenizacja została podzielona na kilka epizodów: przygotowanie do wojny, rozpoczęcie wojny, pierwsze zajęcie miasta przez Niemców oraz egzekucja na ludności cywilnej, szturm Polaków na Łowicz i odbicie miasta, ponowne zajęcie miasta przez Niemców.
Wydarzeniu towarzyszył piknik militarny, na którym swoje wyposażenie i sprzęt prezentowali m.in. żołnierze współczesnego Wojska Polskiego.
Posłuchaj relacji:
Po zakończonej inscenizacji marszałek Schreiber wraz z Marcinem Kosiorkiem, starostą łowickim, złożyli kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Września, gdzie spoczywają prochy 250 poległych w bitwie o Łowicz polskich żołnierzy.