Wczoraj po południu z lotniska w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem wystartował IX Bieg Pamięci. Nastąpiło zapalenie znicza Pokoju i Pojednania, a zaproszone delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą. To właśnie stąd 1 września 1939 roku wystartowały niemieckie samoloty do ataku na Wieluń. Wydarzenie po raz pierwszy miało rangę wojewódzką.
Mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski:
To tutaj, z tego miejsca, z tych łąk, z tych pasów startowych startowały samoloty żeby nieść śmierć i zagładę Wieluniowi. O tym należy pamiętać i bardzo bym chciał, żeby te dzisiejsze obchody stały się cyklem obchodów corocznych, obchodzonych tutaj na lotnisku Aeroklubu w Polskiej Nowej Wsi, żeby to na stałe wpisało się w kalendarz tego typu uroczystości, bo to niesie w sobie symbol pamięci.
Posłuchaj całego przemówienia:
Damian Szczesny, prezes Wieluń Biega:
W tym roku jest w nas naprawdę bardzo duża siła zawodników, bo co roku mieliśmy mniej więcej 18 zawodników do przebiegnięcia całej trasy, czyli ponad 100 km, w tym roku mamy 32 zawodników i na pewno dobrze rozłożymy siły i cały bieg przebiegniemy bez żadnych problemów. Wspiera nas straż, jak zawsze możemy liczyć na OSP Dąbrowa pod Wieluniem i jesteśmy bardzo zadowoleni, że straż biegnie razem z nami. Tę sztafetę biegam od 2017 roku i to jest mój priorytet choćby nie wiadomo jaka forma i nie wiadomo jak kontuzja była staram się uczestniczyć w tym biegu, bo to bieg dla Wielunia.
Posłuchaj całej rozmowy:
Wójt gminy Komprachcice, Leonard Pietruszka:
Byłem tam w Wieluniu, cztery lata temu w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ci oto młodzi ludzie rzeczywiście, kiedy próbował się przebić ranek, wbiegli na Rynek wieluński i odpalili ten symboliczny znicz. Do dzisiaj i do końca życia pozostaną mi te chwile głęboko w pamięci.
Posłuchaj całego przemówienia:
Uczestnicy biegu dzisiaj rano podczas uroczystości na Placu Kazimierza Wielkiego w Wieluniu przekazali Ogień Pokoju i Pojednania sztafetom z Burzenina i Sieradza.
Zdjęcia z uroczystości znajdziecie tutaj.