Jak robić zakupy przez internet? Jak chronić swoje płatności i swoją tożsamość? Między innymi o tym dowiedzieli się nauczyciele z powiatu wieluńskiego oraz policjanci na szkoleniu przeprowadzonym przez specjalistę z działu bezpieczeństwa Allegro. Spotkanie odbyło się w Osjakowie, a głównym inicjatorem szkolenia był wieluński region policyjnego stowarzyszenia IPA.
Rozmawiamy o bezpieczeństwie w zakupach e-commerce, czyli o tym jak należy postępować przy takich zakupach, co zrobić by nasze płatności były bezpieczne, bo to bardzo ważna rzecz, i o wszystkich innych aspektach, co robić by nie paść ofiarą oszustwa (…) – mówi Filip Przygodzki, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa z Allegro.
I mimo iż, jak podkreśla nasz rozmówca, wiedza internautów i narzędzia jakie dbają o ich bezpieczeństwo są coraz lepsze, to i tak podobne szkolenia są potrzebne. Codziennie bowiem dochodzi do sytuacji przejęcia kontroli nad prywatnymi kontami w portalach społecznościowych, wyłudzenia pieniędzy przez oszustów czy wręcz niejako „podania na tacy” oszustom poufnych danych w postaci numerów kont, haseł i wrażliwych danych osobowych. Wszystko przez nierozwagę i brak ostrożności.
Przez takie szkolenia użytkownikom internetu otwierają się oczy. Mimo to bardzo często jest tak, że sami są winni temu, iż takie sytuacje mają miejsce. Dzieje się tak dlatego, że otwierają pliki pochodzące z nieznanego źródła, wchodzą na strony internetowe podesłane przez osoby, z którymi tak naprawdę nie mają nic wspólnego, czy korzystają z otwartych sieci wi-fi. To jest duży problem, te otwarte sieci. Te sieci pojawiają się już wszędzie. W dużych miastach są np. w autobusach, tramwajach, pociągu, galeriach handlowych. Oczywiście można korzystać z tych sieci, tylko trzeba pamiętać by zwracać uwagę na to, czy te sieci są jakoś zabezpieczone.
Właśnie na takich szkoleniach można dowiedzieć się jak weryfikować sprzedawców na platformach e-commerce, jak sprawdzać, czy sieć lub połączenie są bezpieczne, czy jak uchronić się przed wyłudzeniem pieniędzy.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na poszczególnych portalach, to informacje o tym bezpieczeństwie możemy znaleźć w stopkach stron (informacje „na dole” strony – dop. red.) ponieważ tam mamy Politykę Bezpieczeństwa każdego serwisu. Każdy serwis taką Politykę Bezpieczeństwa powinien nam przedstawić, czyli informację w jaki sposób zabezpiecza on nas przed utratą danych czy też zabezpiecza naszą tożsamość przed kradzieżą. Jeżeli są jakieś wątpliwości czy pytania dotycząc e bezpieczeństwa jakiejś strony, to każda ma jakiegoś swojego administratora, do którego z każdym problemem można się zwrócić. Jeżeli dostaniemy odpowiedź, to często kierowani jesteśmy tam, gdzie zadbają o nasze bezpieczeństwo. Natomiast jeśli odpowiedzi nie dostaniemy lub budzi ona dalej nasze wątpliwości, to mamy duże prawdopodobieństwo, że taka strona powstała tylko po to, by kogoś oszukać. (…)
Podobnie rzecz ma się z mailami „informującymi nas” o braku płatności za jakąś fakturę czy po prostu powołującymi się na „wcześniejsze ustalenia czy rozmowy telefoniczne” w związku z czym „została wystawiona faktura”.
Jeżeli dostaniemy taką wiadomość, to powinniśmy zadać sobie pytanie, czy kiedykolwiek korzystaliśmy z wskazanej w mailu usługi. Czyli np. w przypadku allegro, czy posiadamy tam konto, czy wykonywaliśmy tam jakiekolwiek transakcje. Albo jeśli będzie to faktura od jakiegoś operatora komórkowego, czy w ogóle mamy tam telefon. Jeśli tak, to kolejną rzeczą powinno być „zapalenie się lampki” i pytanie, czy rzeczywiście taką fakturę powinniśmy zapłacić, czy zbliża się jej termin, czy może już ją jednak opłacaliśmy. Jeśli n ie jesteśmy pewni skontaktujmy się po prostu z danym operatorem czy właścicielem danego serwisu i na pewno otrzymamy potrzebne informacje czy mail jest prawdziwy, czy też nie (…) – dodaje Filip Przygodzki.
Warto sprawdzać także domenę, z której przychodzą do nas maile, bądź na które jesteśmy kierowani przez podsyłane nam linki.
Całej rozmowy z Filipem Przygodzkim posłuchacie tutaj.
W szkoleniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Głównie byli to nauczyciele ze szkół z terenu powiatu wieluńskiego.
Wiedza, którą zdobywamy na tym szkoleniu, przyda się nam do przekazania jej naszym uczniom. To oni są beneficjentami tego szkolenia – mówi Grzegorz Kucharski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu.
– Jak usłyszeliśmy na szkoleniu, tych zagrożeń czyhających w sieci jest sporo. Czy w przypadku korzystania z telefonów komórkowych, czy laptopów i innych urządzeń. Zostało nam przekazane tyle wiedzy, że póki co sam mam problem z poukładaniem sobie tego wszystkiego, ale wyłapuję te najistotniejsze, najważniejsze rzeczy i rzeczywiście uświadamia mnie to bardzo mocno w przekonaniu, że warto przychodzić na takie takie spotkania. Mając wiedzę z dzisiejszego szkolenia wiem, że będziemy dużo bezpieczniejsi w przyszłości.
Podobne spotkania zorganizowane zostały także dla młodzieży w dwóch wieluńskich szkołach.
Jak zapewniają inicjatorzy, wieluński region IPA, szkolenia będą powtarzane.