W murach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu zgromadziły się dziś przedszkolaki z okazji Dnia Dziecka. W tym wyjątkowym dniu najmłodszym mieszkańcom miasta ilustrowaną książeczkę opowiadającą o legendzie Wielunia czytała wiceburmistrz, Joanna Skotnicka-Fiuk. Wydarzeniu towarzyszyła również autorka tekstu, która przybliżyła dzieciom swoją publikację oraz opowiedziała o legendzie związanej z powstaniem Wielunia. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i zwiedzania zakamarków biblioteki.
Dzisiaj oczywiście obchodzimy Dzień Dziecka, mamy niespodziankę dla naszych najmłodszych czytelników, a mianowicie dwie edycje tej niespodzianki – wyjaśnia Iwona Podeszwa, dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. – To kolejne spotkanie promujące najnowszą książkę, wydaną przez bibliotekę „Jak powstał Wieluń. Legenda”. Jedno spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Rudzie dla dzieci klas od I-III, tym razem książeczkę prezentowała autorka, pani Joanna Gradowska, ale czytała wiceburmistrz Wielunia, pani Joanna Skotnicka-Fiuk. Bardzo sympatyczne spotkanie. Do naszej czytelni zaprosiliśmy przedszkolaki, ogromnie cieszę się z takich wizyt. To jest takie niezwykłe spotkanie, które mówi o tym, jak właściwie wygląda książka „Jak powstał Wieluń”, ale jednocześnie przypomina historie powstania naszego miasta, legendę, którą pewnie dzieci znały z przekazu, a tym razem w takiej pięknej, wierszowanej formie przygotowanej przez panią Joannę Gradowską (..).
Dzisiaj gościmy przedszkolaki, czyli bardzo młodą grupę odbiorców – mówi Joanna Gradowska, autorka książki. – Poprzez książeczkę chcemy przekazać wiedzę na temat poszanowania lasu, bezpiecznego zachowania w lesie, że nie należy śmiecić, zrywać roślin, a także trochę takiej wiedzy, już przemycić w pigułce trochę historii o Wieluniu i o legendzie. Słuchając, dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajają się już do tego, do tego przekazu uruchomiania wyobraźni, nie tylko do takiego odbioru ruchomych obrazów, do razu gotowych, nadmiaru kolorów, ruchu. Podczas słuchania w dużej mierze pracuje wyobraźnia i później to procentuje na całe życie.
Książeczkę czytała wiceburmistrz Wielunia, Joanna Skotnicka-Fiuk:
Czytanie książek pobudza u dzieci wyobraźnię, w wieku starszym mają dużą lekkość, łatwość w pisaniu różnych opowieści, mają łatwiejszy dobór słów. Dlatego zachęcam wszystkich rodziców, żeby jak najwięcej czytały swoim dzieciom. Dzisiaj jestem bardzo zbudowana, gdyż wszystkie dzieci były bardzo grzeczne. Legenda była o Wieluniu, być może dlatego tak bardzo ich to zainteresowało, bezpośrednio z nawiązaniem do miejscowości Ruda, w której byłam, tak że dzieci tam z dużym zaciekawieniem słuchały tego wszystkiego. Dzisiaj jest ich dzień, dlatego korzystając z okazji, chciałabym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim dzieciom, i tym dużym, i tym małym, żeby nigdy nam nie zabrakło radości, by nasze życie było bardzo słodkie, słodkie, jak te wszystkie słodycze, jakie do tej pory zjedliśmy.
Na zakończenie wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodkościami z okazji ich święta.