Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego już po raz kolejny badają cmentarzysko kultury łużyckiej z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza zlokalizowane w podwieluńskiej Dąbrowie. Podczas tegorocznego sezonu udało się odkryć sześć obiektów, odnaleziono groby ciałopalne, potwierdzając tym samym obecności cmentarzyska badanego pierwszy raz przez archeologów już blisko sto lat temu.
Na pewno było to miejsce stabilne w całym systemie osadniczym, co świadczy też o tym, że to miejsce skupiało ludzi zamieszkujących okoliczne osady. Na pewno jest to miejsce niezwykle istotne i po tym sezonie, tegorocznym, jesteśmy tutaj bardzo zadowoleni. To na pewno też poszerzy naszą wiedzę o tej społeczności, dopiszemy, jak gdyby kolejny jej rozdział. Każde wykopaliska to są nowe wyzwania, nowe doświadczenia i nowe wyniki i one w jakiś sposób pchają tę naszą naukę po prostu do przodu. Miejsce stabilne, bardzo interesujące pod względem naukowym, zachęcające do tego, aby tutaj wrócić za rok, za dwa, za trzy.
– mówił kierownik badań dr hab. Radosław Janiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Prace badawcze na cmentarzysku prowadziło także w latach 60-tych łódzkie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego badają podwieluńską Dąbrowę już trzeci sezon, relacja z ubiegłorocznych wykopalisk dostępna jest tutaj.
Posłuchajcie więcej: