Przez tydzień ekipa poszukiwaczy, wolontariuszy i miłośników historii pod nadzorem archeologów i historyków prowadziła badania w centrum Krzepic w poszukiwaniu śladów zabudowy klasztornej. Prace zakończyły się wystawą pozyskanych zabytków oraz wykładem dr. hab. Andrzeja Kobusa. Pozyskane eksponaty, w tym liczne monety, po konserwacji będą stanowić część ekspozycji prezentowanej w Izbie Muzealnej w Krzepicach.
Mateusz Kluba, burmistrz Krzepic:
Szukaliśmy przede wszystkim w tym miejscu artefaktów, wszystkich przedmiotów, które mogą pokazywać nam i mówić o naszej przeszłości, kulturze, o tym, jak to było przed wiekami. Chcemy zdobyć tych śladów jak najwięcej, aby móc pokazać naszemu społeczeństwu, jak kiedyś wyglądało życie w Krzepicach.
Wojciech Dudak, archeolog:
Jesteśmy na terenie ogrodu plebańskiego, który kiedyś był ogrodem klasztornym. W Krzepicach, przy kościele, w XV wieku założono klasztor kanoników regularnych. Badania miały na celu zlokalizowanie starszej zabudowy klasztornej.
Grzegorz Mońka, radny miasta Krzepice:
Inicjatywa badań wyszła od mieszkańców, oddolnie. Jednym z nich był nasz lokalny historyk dr hab. Andrzej Kobus. Zainteresował lokalną historią swoich przyjaciół, znajomych. W ten sposób zaczęli do nas dołączać mieszkańcy, wolontariusze. Zainteresowanie tegoroczną edycją wykopalisk było tak duże, że musieliśmy tworzyć listy chętnych.
Maciej Pyzik, wolontariusz:
Jestem mieszkańcem Kłobucka, a o samych wykopaliskach dowiedziałem się dzięki częstochowskiej grupie eksploracyjnej Perun. W swoich mediach społecznościowych zamieścili informację, że jest możliwość wzięcia udziału w wykopaliskach archeologicznych. Stwierdziłem, że zapiszę się, i jestem.
Archeolodzy i wolontariusze niejako przy okazji prac badawczych odczyścili część piwnic istniejącego do dziś skrzydła krzepickiego klasztoru, dzięki czemu odsłoniły się niezwykle ciekawe elementy zabytkowej architektury – m.in. oryginalny bruk czy okrągły otwór w suficie, prawdopodobnie służący do transportu beczek na wyższy poziom.