Dwa Oscary dla brytyjsko-polsko-amerykańskiego filmu „Strefa interesów” to powód do dumy. Obraz dostał nagrody za dźwięk oraz w kategorii pełnometrażowy film międzynarodowy. Na skrzypcach w tym filmie gra Anita Koźlak-Kluska z Ożarowa, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu.
Pojechaliśmy na plan filmu, który odbywał się na Zamku Książ w Wałbrzychu. Jest to przepiękne miejsce, w którym zresztą odbywają się konkursy kameralne. No i nagrania rozpoczęły się w zasadzie od zrobienia testu na koronawirusa, ponieważ był to czas pandemii. Następnie były przymiarki sukien, fryzury, makijaże. Na planie próbowaliśmy zdobyć informację, jak się nazywa w ogóle film, bo nie wiedzieliśmy, ale nikt nam nie chciał powiedzieć. Była to wielka tajemnica nawet na planie, a my po fryzurach i ubraniach domyślaliśmy się, że prawdopodobnie będzie to okres wojenny. Nic więcej nie wiedzieliśmy. Wiedzieliśmy tylko, że reżyser jest sławny i to było tyle – wspomina swój udział w filmie Anita Koźlak-Kluska, skrzypaczka Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. – Po tych wszystkich przymiarkach, fryzurach, makijażach zaproszono nas do sali balowej na Zamku Książ, gdzie działa się cała akcja. Reżyser bardzo precyzyjnie ustawiał nas w kadrze. Pamiętam, że każdy szczegół był dla niego ważny. Nawet jaki jest kolor papieru nut czy pulpity, na których te nuty trzymamy. Była to scena balu, a my graliśmy na żywo, umilając czas gościom. Trochę jak w „Titanicu”.
Film w reżyserii Jonathana Glazera luźno nawiązuje do powieści Martina Amisa o tym samym tytule. Głównym bohaterem filmu jest organizator i pierwszy komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Rudolf Höss. W filmie śledzimy jego życie rodzinne. W trakcie wojny Höss mieszkał w bezpośrednim sąsiedztwie obozu z żoną i piątką dzieci.
Film zdobył dwa Oscary, 20 innych nagród i 56 nominacji. Producentką jest łodzianka Ewa Puszczyńska, która w jednym z wywiadów powiedziała, że „Strefa interesów” jest przestrogą, iż historia się powtarza.
Fot. Archiwum prywatne Anity Koźlak-Kluski