Młodzież z grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” uczciła pamięć zamordowanych mieszkańców Wielunia narodowości żydowskiej uroczystym apelem pamięci oraz złożeniem żonkili i kamyków pamięci pod upamiętniającym ich pomnikiem. W wydarzeniu uczestniczyli wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka – Fiuk oraz nauczycie i młodzież z II LO im. Janusza Korczaka, a także Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu.
Uroczystość prowadzili „szlakowcy”: Maja Wesołowska, Michał Bandera, Natalia Szkudlarek, Zofia Kubisiak i Anna Krawczyk.
Zebraliśmy się dzisiaj pod pomnikiem wieluńskich Żydów z okazji zbliżającej się 82. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od wielu lat to tragiczne w historii naszego kraju wydarzenie,upamiętnia Akcja Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tegoroczna edycja poświęcona jest odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie – mówi Anna Krawczyk.
Zebraliśmy się tutaj,w 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, aby przywołać pamięć o tych, którzy zginęli w jego murach z rąk okupanta niemieckiego. Pamięć o tych, dla których odwaga, ta codzienna o utrzymanie się przy życiu, jak i ta podejmowana w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie, dawała nadzieję. Na przetrwanie lub godną śmierć. Jesteśmy tutaj także po to, by uczcić pamięć o naszych żydowskich sąsiadach, którzy przez kilka wieków tworzyli historię naszego miasta – mówi Maja Wesołowska.
Obejrzyj filmik z uroczystości na naszym Facebooku.
Przejmujący apel do swoich rówieśników napisał Michał Bandera:
Drogie młode głowy. W 1943 roku o swój własny los poszli walczyć ludzie w powstaniu w getcie warszawskim. Byli młodzi, pełni marzeń i nadziei. Wokół nich było ciemno i panował strach, ale w ich sercach było światło – światło odwagi i determinacji. Szli do walki z podniesionymi głowami, pełni dumy, bo maszerowali, by zawalczyć nie tylko o własne życie, ale o godność, o kulturę i o własną przyszłość. Chcieli, żeby świat wiedział, że się nie poddadzą, że pośród mroku wciąż są ludźmi, których należy szanować. To odwaga popchnęła ich do walki, a odwaga to nie brak strachu. To umiejętność zrobienia czegoś pomimo strachu. Stawienie czoła próbie, walka o to, w co się wierzy i co się reprezentuje. W większości przypadków niebezpieczeństwo to odwaga, która jednoczy nas, by stawić czoła trudnej rzeczywistości. W większości przypadków niebezpieczeństwa okazaliśmy się wystarczająco silni, by walczyć o naszą wolność i godność, nawet gdy wszystko wydawało się stracone. Odwaga oznacza również mówienie prawdy, nawet wtedy gdy inni nie chcą tego słyszeć. Mieliśmy poczucie nadziei w naszych sercach, przez co działaliśmy z determinacją. Nie walczyliśmy tylko dla siebie, ale po to, aby inni po nas mogli wzrastać w świecie wolnym od nienawiści i nietolerancji. Chcemy, abyście pamiętali, że odwaga nie jest zarezerwowana tylko dla wielkich bohaterów. Każdego dnia macie szansę być odważni w małych rzeczach. W podejmowaniu decyzji, które są zgodne z waszymi wartościami, we wspieraniu tych, którzy potrzebują pomocy, w stawianiu czoła nietolerancji i niesprawiedliwości. Również odwaga to umiejętność przebaczenia i budowania lepszego świata, w którym wszyscy będziemy mogli żyć w pokoju. Niech doświadczenia młodych osób z okresu powstania w getcie będą dla was inspiracją, abyście nigdy nie bali się stawać w obronie tego, co słuszne. Wierzymy w waszą siłę i determinację. Pamiętajcie, że każdy z was ma w sobie potencjał, aby zmieniać świat na lepsze.
Podczas uroczystości zagrali: Michał Papciak, uczeń II LO im. Janusza Korczaka, oraz Anna Stępińska, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu.
Młodzież przygotowała Agnieszka Mysakowska, prowadząca grupę „Szlakiem Wieluńskich Żydów”, ambasadorka Muzeum Żydów Polskich POLIN.