Kierowcy ignorują znak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki. Nieostrożne zachowanie kierowców tylko przez wakacje doprowadziło do 410 przypadków uszkodzeń rogatek. Apele o bezpieczeństwo są potrzebne, dlatego Ambasadorzy Bezpieczeństwa przeprowadzili 320 akcji na przejazdach kolejowo-drogowych i rozdali 39 tysięcy ulotek i materiałów edukacyjnych. Najbliższa akcja odbędzie się w piątek (7 sierpnia) w Wieluniu, na przejeździe przy ulicy Sieradzkiej, o godzinie 10:00.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w każdy wakacyjny piątek prowadzą akcję „Bezpieczny przejazd, szlaban na ryzyko”. Ambasadorzy Bezpieczeństwa w całej Polsce prowadzą „Bezpieczne piątki”, są to dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo – drogowych. Rozdawane są kierowcom, pieszym i rowerzystom ulotki z informacją jak bezpiecznie przekraczać taki przejazd – mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.- Pracownicy Polskich Linii Kolejowych rozmawiają z pieszymi, kierowcami, rowerzystami tłumacząc jak bezpiecznie przekroczyć tory, że należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a także informują o żółtej naklejce, czyli takiej dodatkowej informacji w razie zagrożenia zdrowia lub życia na przejeździe kolejowym.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2018 roku oznakowały żółtymi naklejkami 12 tys. przejazdów kolejowo – drogowych w całej Polsce. Na tych naklejkach znajdują się trzy bardzo ważne numery: jest to numer skrzyżowania, czyli informacja gdzie dokładnie się znajdujemy, pozwalający szybko zlokalizować miejsce, w razie wypadku lub zagrożenia wypadkiem, jest podany numer 112 oraz numery awaryjne w razie gdyby doszło do usterki na przejeździe drogowo – kolejowym.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą akcję „Bezpieczny przejazd, szlaban na ryzyko” od 2005 r. W tym roku najnowszą odsłoną kampanii są kobiety, które głosem rozsądku przemawiają do swoich synów, mężów, ojców z prośbą, żeby uważali i zachowywali ostrożność przy przekraczaniu torów i bezpiecznie wrócili do domu. – dodaje Katarzyna Głowacka.
99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii.
Fot. PKP – akcja na przejeździe drogowo – kolejowym w Częstochowie