W poniedziałek, 28 października przyznano Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Laureatką została Dorota Żuber, nauczycielka z Bytomia, która uczy romskie dzieci. Kapituła nagrodziła poza tym 10 innych osób, w tym Agnieszkę Mysakowską, nauczycielkę historii z Wielunia. Nagroda ta jest przyznawana corocznie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu, a jej ideą jest wspieranie pedagogów działających na rzecz tolerancji, równości, dialogu międzykulturowego i solidarności społecznej.
To wyróżnienie ogromne i duma. Duma, że po raz kolejny mogłam na forum ogólnopolskim mówić o Wieluniu, bo jestem dumna z mojego miasta, tego jakie jest teraz i tego, jakie było wcześniej – mówi Agnieszka Mysakowska. – Bo upamiętniamy nie tylko historię 1 września 1939 roku, ale również tę przed 1 września 1939 roku. I to jest nagroda tego typu, aby pokazać działania skierowane na drugiego człowieka. Nagroda Sendlerowej nie koncentruje się tylko na ludności żydowskiej. Tak naprawdę chodzi o to, by pokazać szacunek do drugiego człowieka, to jest choćby praca z dziećmi romskimi, jak w przypadku laureatki tegorocznej, to jest praca z dziećmi niepełnosprawnymi. Chodzi o to, by pochylić się nad każdą jedną istotą, która po prostu nas potrzebuje i tak jak Irena Sendler powtarzała, że każdemu kto tonie, należy podać rękę. Na tej gali w ogóle powiedziano nam bardzo fajną rzecz, że tak naprawdę my stanowimy nowe pokolenie sprawiedliwych. My przeszłości już nie zmienimy, bo nie mamy na to wpływu, ale możemy zmienić przyszłość i to jest wyzwanie na kolejne dni, miesiące i lata.
Agnieszka Mysakowska przywraca pamięć o wieluńskich Żydach. Jest założycielką grupy „Szlakiem wieluńskich Żydów” oraz pomysłodawczynią i organizatorką Dni Kultury Żydowskiej w Wieluniu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.
Komentarze