Wesele Jagny i Boryny na podstawie „Chłopów” okazało się hitem jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Samorządowych im. Władysława Stanisława Reymonta w Pątnowie. Wspaniałe przedstawienie wystawili uczniowie, bawiąc gości i odwołując się do historii oraz postaci patrona szkoły. Wcześniej odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku placówki w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej.
Mam świadomość, że to miejsce, nasza szkoła, to znacząca część życia nas tutaj zebranych – mówiła do zebranych dyrektor szkoły Dorota Hanas. – Niemniej jednak, odnosząc się do historii, podkreślić należy, iż szkolnictwo w Pątnowie istniało już w 1471 roku i była to szkoła parafialna. Z kronik szkolnych zaś dowiadujemy się, iż 3 września 1947 roku oddany do użytkowania został barak. Natomiast dopiero w roku 1955, 6 lutego podjęto pierwsze kroki mające na celu wybudowania nowej szkoły.
Na jubileusz przybyło wielu znamienitych gości, wśród których nie zabrakło posła na Sejm RP, Pawła Rychlika, radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego, Andrzeja Chowisa i starosty wieluńskiego, Marka Kielera. Przybyli również absolwenci pątnowskiej szkoły, między innymi generał brygady Grzegorz Hałupka: Bardzo przyjemnie wspominam tę szkołę. To były czasy, które dla nas jako młodych ludzi pozwoliły nam wejść w świat dojrzewania, dorastania. To były czasy zawiązywania pierwszych przyjaźni, pierwszych miłości, które zawsze się dobrze wspomina. To były też czasy, które pozwoliły nas wychować, wyedukować na dobrych ludzi. Ja zawsze z sentymentem wracam do tych stron, to są strony moich rodziców, strony, w których się wychowałem. Mam tu większość rodziny i bardzo dużym sentymentem darzę Ziemię Wieluńską. I jeżeli tylko czas pozwala, zawsze tutaj zaglądam.
Kolejnym wybitnym absolwentem tej szkoły jest dr n.med. Mikołaj Przydacz, adiunkt w Klinice Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, który z okazji jubileuszu ufundował specjalną nagrodę dla najlepszego ucznia tej szkoły: Lata spędzone w tej placówce wspominam bardzo dobrze, we wspanialej atmosferze, z wyśmienitą edukacją, z doskonałą opieką grona pedagogicznego, ale także bardzo miło wspominam wszystkich kolegów i wszystkie koleżanki. I jestem pewien, że z obecnych uczniów ktoś zdecyduje się na studia lekarskie, być może nawet na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. Z wielkim sentymentem tutaj wracam, choć ze względu na moją pracę bardzo rzadko. Jestem z Pątnowa, a mój dom jest blisko szkoły, której życzę na dalsze lata sukcesów i przygód. Jak najlepszych osiągnięć zarówno naukowych, jak i sportowych. Osiągnięć dydaktycznych i wszystkiego dobrego.
Wójt gminy Pątnów dr Jacek Olczyk przedstawił obszernie historię szkolnictwa w Pątnowie oraz ufundował okolicznościową statuetkę: Przez ostatnie lata udało się Zespół Szkół Samorządowych w Pątnowie doposażyć o tak wiele sprzętów, nową stołówkę, nową jadalnię, była pełna termomodernizacja, wymiana dachu, oddaliliśmy też do użytkowania parking. Pozostało nam z infrastruktury jeszcze parę drobiazgów: siłownia zewnętrzna, rozbudowa placu zabaw, to uczynimy na wiosnę przyszłego roku. Po tym wspaniałym występie, po tym wspaniałym weselu według powieści Reymonta chciałbym życzyć całej społeczności szkolnej, przede wszystkim uczniom, aby rozwijali swoje talenty, bo są utalentowani. Aby pedagodzy te diamenty szlifowali w sposób należyty, ukierunkowywali ich. Żeby to, co ich serduszka czują najlepiej, żeby o tym nie zapomnieli i podczas kolejnych etapów edukacji w szkole średniej czy na studiach wybrali tę ścieżkę edukacji, która jest im najbliższa. Oczywiście występy artystyczne niech nie przesłaniają wspaniałych wyników w nauce przedmiotów ścisłych czy w językach, ale to, co dzisiaj zobaczyliśmy, to skradło show. Wciąż jestem pod wrażeniem młodzieży w Pątnowie i uważam, że jest to najwspanialsza wizytówka tej szkoły. To był wykrzyknik, nawet nie kropka.
Z okazji jubileuszu 60-lecia szkoły wydano specjalny biuletyn, w którym przedstawiono historię szkoły oraz zamieszczono bogatą dokumentację zdjęciową od początków powstania szkoły do chwili obecnej.
Komentarze