Polki i Polacy są niesamowici – a wszystkich łączy nasza flaga. 2 maja i ty pomaluj świat na biało i czerwono. Wywieś flagę, zrób zdjęcie i oznacz #mojaflaga.
Biuro „Niepodległa” zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga. Uczcijmy Dzień Flagi, każdy może stać się ambasadorem akcji.
Pierwsza manifestacja z biało-czerwonymi flagami miała miejsce 3 maja 1916 r. podczas obchodów 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie. W ten sposób mieszkańcy stolicy demonstrowali swój patriotyzm. W 1919 r. po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Ale barwy te, wywodzące się z herbu polskich władców, towarzyszą państwu polskiemu od początków jego istnienia – podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”
Polska to historia, którą warto się dzielić. W spocie zapraszającym do wywieszenia flagi z okazji Dnia Flagi 2 maja mówi o tym znawca historii Polski – Richard Butterwick-Pawlikowski. Brytyjski historyk, badacz dziejów Polski i Litwy, podkreśla, jak niesamowici są Polacy, którzy po latach zaborów i zniszczeń wojennych odrodzili się jako wspólnota. Towarzyszą temu zdjęcia z Warszawy, znane polskie obrazy z kolekcji muzealnych i świętujący rodacy w strojach ludowych. Krótkim spotem Biuro „Niepodległa” już po raz 5. zaprasza do akcji #mojaflaga.
Flaga Polski
Mówiąc o fladze Polski, należy odróżnić ją od barw narodowych i tzw. bandery. Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku i są to kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Flaga RP składa się z barw narodowych, ale ma kształt prostokąta o stosunkach boków 5:8 i jest umieszczona na maszcie. Kolory (odcień czerwieni) i kształt flagi uchwalono po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości, w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. Jest jeszcze jeden symbol – flaga państwowa z godłem RP, ale ją podnoszą tylko przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i misje za granicą, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty (bosmanaty) portów i polskie statki morskie jako banderę. Flaga z godłem nie powinna być używana w domach.
Flagę państwową RP obowiązkowo podnosi się na budynkach stanowiących siedziby urzędowe albo miejsce obrad: Sejmu, Senatu, Prezydenta, Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów, organów jednostek samorządu terytorialnego, administracji rządowej i innych organów państwowych. Jednocześnie, zgodnie z obowiązującym prawem, każdy może wywiesić flagę z okazji dowolnej uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. Ten symbol doczekał się także swojego święta: 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do wywieszenia flagi w swoich domach i oknach.
Więcej informacji o obchodach Dnia Flagi na stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl.