Cztery zespoły teatralne z czterech województw, cztery fantastyczne spektakle, warsztaty i wymiana doświadczeń – za nami 16. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. W ramach wydarzenia odbyła się prezentacja publikacji „… nic w nim siła, moc nie gasła. 40 lat ogólnopolskich sejmików teatralnych” pod redakcją prof. Lecha Śliwonika, w której znalazły się m.in. szkice poświęcone Wandzie Majtyce z Ożarowa. Organizatorami sejmiku były Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku, Towarzystwo Kultury Teatralnej i gmina Mokrsko.
Sejmik w Ożarowie od pewnego czasu nabrał szczególnego charakteru, to znaczy stał się sejmikiem teatrów dramatycznych. Jest to jedyne w Polsce takie miejsce, w pozostałych, w których organizowane są sejmiki, dominują teatry obrzędowe. Bardzo się cieszymy, że taki sejmik jest. To, że całe nasze działanie wzbogaca się o teatry dramatyczne, to jest fantastyczne – podsumowywał przewodniczący Komisji Artystycznej profesor Lech Śliwonik, teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie i prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej.
Tak na gorąco to bardzo trudno o podsumowanie, bo właśnie ostatni zespół zszedł ze sceny. Wrażenia są przeogromne i przeróżne. Widowiska o różnej tematyce, szczególnie to ostatnie robiło wrażenie i trzeba chwili, żeby emocje opadły i można było jakąś myśl wyciągnąć. Właśnie od jakiegoś czasu przejeżdżają do Ożarowa zespoły z przedstawieniami dramatycznymi, jakoś tych obrzędów u nas jest mniej w porównaniu do pozostałych regionów. Generalnie sejmiki nie mają charakteru konkursowego. Są to przeglądy, na których zespoły się spotykają, korzystają z pomocy i rad Komisji Artystycznej, ale jest taka przyjęta zasada, że z każdego sejmiku rejonowego są nominowane jeden czy dwa zespoły do tego sejmiku ogólnopolskiego, który odbywa się w październiku w Tarnogrodzie – podkreślała Renata Cieślak, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku.
Poziom był bardzo rozstrzelony. Były bardzo dobre propozycje, były też niektóre troszeczkę słabsze. Wykonawcy o różnej zupełnie świadomości, literatura też skrajnie różna – od Czechowa po współczesne dramaty, teksty pisane w takim bardzo nowoczesnym nurcie teatru najnowszego – mówił Michał Kurek, aktor i członek Komisji Artystycznej.
Te wszystkie lata sejmików w Ożarowie to bardzo dobry czas. Początki sejmikowania były bogatsze w zespoły. Trwało to tak właściwie do czasu pandemii. Ruch teatrów wiejskich dopiero się odbudowuje, zrasta i myślę, że będzie coraz lepiej – dodaje Jan Zdziarski, wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie.
Posłuchaj relacji:
Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Na scenie Domu Kultury w Ożarowie wystąpili:
– Teatr Zza Boru (woj. lubuskie) ze sztuką TERAPIA (autor tekstu Ewa Kujawska, Ewa Bator, scenariusz i reżyseria Jan Fręś, światło i dźwięk Tadeusz Karkosz);
– Zespół Obrzędowy KGW Moszczanka (woj. wielkopolskie) w widowisku Herody (tekst, scenariusz i reżyseria Urszula Mróz, scenografia członkowie zespołu, opracowanie muzyczne – utwory tradycyjne);
– Teatr sPokoLeń (woj. łódzkie) ze spektaklem Niedźwiedź i Oświadczyny (tekst Antoni Czechow, scenariusz, reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne Teresa Dzielska);
– Twój Teatr – Teatr Dorosłych z Praszki (woj. opolskie) ze sztuką Zegarmistrz (tekst i scenariusz Iwonna Buczkowska, reżyseria i scenografia Barbara Adamska, opracowanie muzyczne Maciek Śliwiński, autor muzyki Szymon Binek).
Fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku