Dziś obchodzimy Światowy Dzień Serca. To jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele, który doprowadza krew do całego organizmu, zapewnia sprawne funkcjonowanie wszystkich tkanek, dostarcza im tlen i odprowadza produkty przemiany materii.
Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów. Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby wieńcowe, zawał serca, Mimo coraz lepszej diagnostyki i metod leczenia stanowią one jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Co roku z przyczyn kardiologicznych umiera aż 178 tysięcy Polaków. Wpływa na to wiele czynników związanych przede wszystkim ze stylem życia. Do czynników ryzyka zaliczamy nadwagę czy otyłość, to jak dbamy o siebie, czy patrzymy co mamy na talerzu, może wpływać na kondycję naszego serca. Powinniśmy robić badania krwi. Te pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, robić EKG, jeżeli lekarz ma możliwości wykonać echokardiografię.
– mówiła Magdalena Góralczyk z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Warto się regularnie badać, postawić na zdrowy tryb życia i ograniczyć stres, bo on też nie służy sercu. Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Został opracowany dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia. Można z niego skorzystać w przychodniach POZ. Trzeba zgłosić chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy dany pacjent kwalifikuje się do programu. Badania wykonuje lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
Posłuchaj więcej o sercu w Światowym Dniu Serca: