Projekt „Planeta Ziemia” Fundacji „Zamiast” i młodzieży z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu jest szeroko komentowany wśród mieszkańców regionu, zainteresowały się nim również media ogólnopolskie, niestety nie podając autora pomysłu. Na słupach ogłoszeniowych w Wieluniu pojawiło się kilkadziesiąt ekologicznych plakatów zachęcających do ograniczenia ilości palonych zniczy na cmentarzach.
Ekopatrol, to grupa młodzieży, której celem jest zaangażowanie w działania promujące ekologiczne zachowania, poprawiające jakość środowiska naturalnego w którym się znajdujemy. – mówi uczeń I LO – Pierwszym działaniem było przeprowadzenie warsztatów w Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Cała grupa pojechała do Załęcza Wielkiego gdzie pracowała pod okiem profesjonalistów, zarówno w dziedzinie filmowej jak i ekologicznej. Drugim celem jest zwrócenie uwagi na problem zabetonowanej przestrzeni naszego miasta. Dokonaliśmy podziału Wielunia na sektory oraz zmierzamy do przeprowadzenia sondażu wśród mieszkańców dotyczącego zieleni w mieście. Efektem tych działań ma być raport, który przedstawimy lokalnym władzom sugerując podjęcie próby zmierzającej do poprawy naszego najbliższego otoczenia.
Najnowszym projektem grupy jest promowanie zmian i zachowań związanych z obchodzeniem dnia Wszystkich Świętych.
Chcemy zachęcić mieszkańców do zmiany nawyków, zredukowania liczby ustawianych na grobie zniczy do jednego oraz zwiększyć świadomość ekologiczną. W tym celu zaprojektowaliśmy plakat w formie nekrologu Planety Ziemi, które wielunianie mogą oglądać na słupach informacyjnych. Nasza akcja została zauważona przez portal Wirtualna Polska, ale nie zostaliśmy ujęci jako jego autorzy. Działamy już w sprostowaniu tej sytuacji. Oczywiście, to nie wszystkie działania jakie chcemy zrealizować. Cieszymy się zainteresowaniem i poparciem naszych akcji i liczymy na dalszą pomoc jako Koło Filmowe i grupa Ekopatrol.
Projekt jest finansowany z programu „Mikrogranty w Łódzkiem 2021”, który jest realizowany jest przez Centrum Pomocy i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS finansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030